איך להרכיב ארגז כלים קטן לשיפור הבטיחות בעבודה?
איך להרכיב ארגז כלים קטן לשיפור הבטיחות בעבודה?
06/25/17

איך להרכיב ארגז כלים קטן לשיפור הבטיחות בעבודה?

מדי שנה נהרגים בתאונות עבודה בארץ כמה עשרות ישראלים ועובדים זרים, כשב-2014 לדוגמה עמד מספר ההרוגים על 62. עוד כ-20,000 עובדים "רק" נפגעים בכל שנה, וכדאי לזכור שגם המשק כולו משלם מחיר יקר על תאונות עבודה – על-פי אומדן של OSHA (הסוכנות האירופאית לבטיחות ובריאות תעסוקתית), היקף הנזק שנגרם לכלכלת ישראל עקב תאונות עבודה הוא כ-15 מיליארד ש"ח בכל שנה!

המסקנה ברורה: גם למען שמירת בטחונו של הפרט וגם למען טובת הכלל, חשוב מאוד להקדיש משאבים לשמירה על בטיחות מלאה בכל עבודה, לוודא שכל מרכיב, החל מאותו ארגז כלים קטן שמשמש את העובד ועד הציוד הכבד ביותר, תקין לחלוטין, וכמובן שנהלי העבודה לוקחים בחשבון כל סכנה שעלולה להיווצר ומסייעים לשמור על שלומם של העובדים.

למה חשוב למנות ממונה בטיחות בכל עסק?

הבסיס לשמירה על שלומם של העובדים הוא הפקדת כל נושא הבטיחות בידיים מקצועיות, של ממונה בטיחות שזוהי אחריותו, ובהתאם הוא עובר על כל הכלים בהם נעשה שימוש במסגרת העבודה ועל כל הנהלים ומוודא שלא נשקפת סכנה לבריאותם של המועסקים במחלקות השונות ובתפקידים השונים.

על-מנת למלא את התפקיד רב האחריות, שכאמור כולל בדיקה מדוקדקת של כל ארגז כלים קטן ושל כל מכונה גדולה כך ששום דבר בעסק לא יהפוך למפגע בטיחותי, יש לעבור קורס מתאים וכן להיות בעל תואר אקדמי רלוונטי.

עוד כדאי לזכור שישנו מגוון רחב של מפגעים בטיחותיים פוטנציאליים ובהם למשל כימיקלים שנעשה בהם שימוש במסגרת העבודה, טמפרטורות גבוהות, כלים חדים ועבודה בגובה, ועל ממונה הבטיחות להיות בעל רמת ידע ובקיאות מספיק גבוהה לגבי כל הסכנות הפוטנציאליות בעסק הספציפי. בהתאם כדאי להשקיע בהכשרת ממונה הבטיחות והעצמתו באופן שוטף, בין השאר באמצעות קורסים רלוונטיים שמועברים ע"י מומחים בתחום רב חשיבות זה.

הדרכות בטיחות לעובדים

אחת הדרכים שבהן פועל ממונה בטיחות על-מנת לצמצם באופן דרמטי את מספר תאונות העבודה ובשאיפה כמובן לאפס אותן כליל היא הדרכות לעובדים. במסגרת הדרכות אלה, שעל-מנת שיהיו אפקטיביות באמת רצוי מאוד שיועברו ע"י מומחי בטיחות שזהו תחום התמחותם, זוכים העובדים בכלים יקרי ערך בכל הנוגע לבטיחות בשימוש בחשמל ובכללי עבודה עם חומרים מסוכנים.

כמו כן הם מתרגלים תגובה למצבי חירום, מבינים מדוע חשוב להקפיד על שימוש נכון בציוד מגן אישי וכיצד עושים זאת, עוברים הדרכות ספציפיות לפי סוג העסק, לומדים לזהות סיכונים ומפגעים ולהיזהר מהם ורוכשים מיומנות גבוהה במיוחד בשימוש בכלי העבודה שלהם, בין אם זהו ארגז כלים קטן ובין אם ציוד מורכב וכבד.

מילוי דרישות החוק

כדאי לציין שמעבר למחויבות של כל מעסיק להבטיח את שלומם ורווחתם של עובדיו, גם החוק מחייב אותם לעשות זאת. בין השאר עבור חלק מסוגי העסקים נדרש אישור מטעם משרד הכלכלה על-מנת לקבל רישיון עסק (שהינו תנאי הכרחי לפעילות העסק במקרים אלה), ואישור שכזה לא יינתן אם העסק לא נוקט בצעדים הדרושים כדי למנוע מפגעים בטיחותיים. גם תקנות בטיחות בעבודה מחייבות את המעסיקים לבצע הדרכות לגבי סיכונים בעבודה והתמודדות איתם.

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן