ציוד מגן אישי – לעבוד בטוח
ציוד מגן אישי – לעבוד בטוח
10/05/16

ציוד מגן אישי – לעבוד בטוח

ציוד מגן אישי הינו ציוד הכרחי לשמירה על שלומם ובריאותם של העובדים. עובד שאינו משתמש בציוד כהלכה בציוד מגן אישי, חשוף לסכנות רבות, הן בפגיעה מיידית והן בנזק מצטבר. תאונות עבודה ומחלות מקצוע רבות עשויות להימנע, אם נדע איך להשתמש נכון בציוד מגן אישי, המתאים ספציפי לאופי העבודה.

איזה ציוד מגן אישי מתאים לכם?

חבישת קסדת מגן להגנה על הראש נדרשת מכל מי שעובד בעבודות שבהן יש סכנת פגיעה מגוף נופל או במקומות שבהם קיימת סכנה של היתקלות בבליטות, קורות, צינורות ועוד, למשל בעבודות בבנייה או ביצוע עבודות במחסנים.

מגני קרקפת כמו כובע, מטפחת ראש או רשת להגנת השיער נדרשים במקומות שבהם קיימת סכנה של תפיסת שערות, למשל: עבודות במטבח מול מיקסרים או ציוד מסתובב.

משקפי מגן יידרשו להגן על העיניים בכל עבודה בא עלולה להיפגע העין, למשל: עבודה עם כימיקלים, עבודה בעיבוד שבבי, או עבודות עם קרינה גבוהה כמו ריתוך.

כדי להגן על הברכיים יש ללבוש מגני ברכיים בכל העבודות המתבצעות בכריעה על הברכיים כמו עבודות ליטוש, עבודות ריצוף ועוד.

אוזניות או אטמי אוזניים נדרשים בכל מקום בו קיים רעש העלול לפגוע בשמיעת העובד, למשל: עבודות מסור, או עבודה במסגרייה או על מלגזה וכדומה.

אם מקום העבודה שלכם עוסק בכימיקלים מסוכנים, אתם חייבים ללבוש חליפה מתאימה לסוג החומרים הכימיים, ציוד המגן על מערכות הנשימה, וכן נעלי בטיחות מתאימות. ציוד זה חיוני במיוחד אם אתם עובדים עם חומרים מסוכנים העלולים להשפיע על העור, על העיניים או על מערכת הנשימה.

אם אתם עובדים עם חומרים כימיים פחות מסוכנים, תוכלו להגן על העור אם תלבשו חליפת הגנה המיועדת להגנה מפני חומרים נוזליים. ככל שהחומרים במקום העבודה שלכם נחשבים לפחות מסוכנים, כך רמת ההגנה הנדרשת מהביגוד פוחתת.

אם אתם עובדים בסביבה מאובקת, עליכם להצטייד בסרבל עבודה המגן מפני אבק וכן בציוד הגנה על הנשימה.

העובדים בתנאי מזג אוויר קשים כמו בגשמים חזקים, ברוחות או בחשיפה ישירה לקרני השמש היוקדות חייבים להצטייד בביגוד הגנה מפני פגעי מזג האוויר.

עבודות בכבישים, בסלילה, בצביעה ובאחזקה ובכל עבודות הדורשות הבחנה ברורה מרחוק מחייבות ביגוד מחזיר אור או חלקי ביגוד מחזירי אור.

Worker with protective gear with thumbs up

נעלי בטיחות יבטיחו עבודה בטוחה, נוחה ויציבה ללא חשש מפגיעות אפשריות:

  • אם אתם עובדים בסביבה רטובה – עליכם לנעול נעליים עמידות בפני החלקה.
  • אם אתם עובדים במוסך – עליכם לנעול נעליים עמידות בפני שמנים.
  • אם אתם עובדים בבנייה – יש להצטייד בנעליים קשיחות וחזקות הכוללות כיפת מגן על האצבעות וכן רפידת נירוסטה בסוליה המונעת חדירת מסמרים.
  • חשוב לוודא כי הנעליים יהיו במידה המתאימה ויספקו הגנה על כלל כף הרגל מפני פגיעות אפשריות.
  • העובדים בגובה שעברו הדרכת בטיחות בגובה חייבים להצטייד ברתמת בטיחות מתאימה, קסדה עם סנטריה, חבל עבודה ונעלי בטיחות, זאת בכדי להגן על עצמם מפני נפילה.

על המנהלים הישירים בכל מפעל לאכוף את תקנות הבטיחות כפי שפרסם השר בהתאם לסיכונים הניצבים בפני העובדים. המנהל במקום אחראי לעקוב ולוודא כי העובדים משתמשים בציוד המגן. אם יראה המנהל עובד שאינו משתמש בציוד מגן אישי הוא מחוייב להפסיק את עבודתו לאלתר.

ציוד מגן אישי – חמישה דברים שחשוב לדעת

תקנות הבטיחות בעבודה מחייבות את המעביד לספק לעובד ציוד מגן אישי, להתאים את הציוד למידותיו של העובד ולהחליף את הציוד בכל פעם שהוא מתבלה.
בכל מקום עבודה שבו קיימים סיכונים, יש ליידע את העובדים על כך, לספק להם הדרכה, איך להגן על עצמם מהסיכונים הקיימים בעבודה ולספק להם ציוד מגן אישי. חובה על המעביד להכריז באותיות בולטות על החובה ללבוש ציוד מגן.
על העובד לעקוב אחרי ההוראות ולהשתמש בציוד המגן האישי הניתן לו בהתאם להנחיות המעביד.
על העובד לשמור על הציוד מגן אישי, בכדי שיוכל להשתמש בו בשנית.
ציוד המגן האישי חייב להתאים לתקן הישראלי, אם אין לגביו תקן ישראלי עליו להתאים לתקנים אחרים המקובלים, באישור של מפקח העבודה הראשי. על הציוד להיות תקין לחלוטין ומתאים לאופי העבודה והסיכונים של העובד.

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן