לא שוכחים ילדים ברכב
לא שוכחים ילדים ברכב
10/05/16

לא שוכחים ילדים ברכב

מאז שנת 2012 נשכחו ברכב מאה שמונים ושמונה ילדים, שניים עשר ילדים מתוכם מצאו את מותם ברכב. שהייה של ילד ברכב סגור במשך מספר שעות עלולה להביא לפגיעה קשה ואף למוות.

ביום חם, מספיקות עשרים דקות כדי שהטמפרטורות ברכב יגיעו לחמישים מעלות צלסיוס ויגרמו להתייבשות ולמכת חום. ילדים ותינוקות רגישים יותר למכת חום ולעלייה של חום הגוף, לכן גם שהייה לא ארוכה ברכב הלוהט עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים ולאסון.

מתי אנו עלולים לשכוח ילדים ברכב?

אף אחד לא שוכח ילדים ברכב בזדון, יש מספר מצבים נפוצים שבהם אנו עלולים לשכוח את הילדים.

נהג ברכב הסעות המסיע מדי יום מספר ילדים אל בית הספר או אל הגן, עלול לא לשים לב כי אחד הילדים נרדם בדרך ולא ירד במקום המיועד לו. בתום הנסיעה ירד הנהג מהרכב, ינעל אותו ואפילו לא ידע כי ברכבו נמצא ילד בסכנה גבוהה.

הורה הנוסע עם ילדו ברכב עלול לשכוח את הימצאות הילד ברכב, עקב אירוע שהסיח את דעתו. לעתים הילד נרדם וההורה יוצא מהרכב ונועל אותו. נהג היוצא מהרכב למספר דקות מועטות, הוא מודע כי הילד נשאר לבד ברכב, אך מסיבות בלתי צפויות הוא מתעכב ואינו חוזר מיד אל הרכב.

יש מקרים שבהם הילד נכנס לבד אל הרכב ואינו מצליח לצאת. בדרך כלל עובר זמן יקר עד שמגלים כי הוא ברכב.

איך למנוע שכחת ילדים ברכב?

  • עשו לכם כלל: אל תשאירו ילדים לבד ברכב אפילו לדקה אחת! היו זהירים ומודעים לכל הסכנות. על אף המודעות הגבוהה, אל תסמכו על עצמכם. היעזרו באחד מהאמצעים הבאים כדי למנוע אסון.ארגון הבריאות "בטרם" – המרכז הלאומי לבטיחות ולבריאות ילדים – ממליץ על מספר דרכים איך למנוע שכחת ילדים ברכב.
  • הפעילו תזכורת בטלפון הסלולארי סביב מועד ההגעה המשוער ליעד.
  • הציבו ארנק, תיק או חומרי פגישה על יד הכיסא של הילד. קיימים מספר פתרונות טכנולוגיים, חלקם בתשלום, שיזכירו לכם כי במושב האחורי יושב ילד המחכה שתוציאו אותו מהרכב.
  • ChildMinder car sensor – זהו חיישן משקל מיוחד לכיסא התינוק המתחבר לחיישן נייד הנמצא על מחזיק המפתחות. חיישן המשקל שבכיסא התינוק דרוך כל הזמן ומזהה שהילד נמצא ברכב. כאשר תשלפו את המפתחות מהמצת של הרכב ותתרחקו מרחק של למעלה מארבעה וחצי מטרים מחיישן המשקל, החיישן שבמחזיק המפתחות יתחיל לצפצף בעוצמה גבוהה ויתריע להורה כי הילד עדיין ברכב.
  • Baby Reminder – זוהי אפליקציה בעברית לטלפון הנייד המבוססת על GPS. בתחילת הנסיעה מגדיר ההורה את יעד הנסיעה ואת זמן הסיום המשוער. כאשר המערכת מזהה כי הרכב הגיע ליעד ונעצר, היא מזכירה לנהג באמצעות הודעה קולית המלווה ברטט, על הימצאות הילד. המערכת תפעל עד אשר יפסיקו אותה.
  • “מי בא לגן?” זוהי אפליקציה סלולארית שבה מעדכנת הגננת רשימת נוכחות של ילדי הגן כל בוקר. כך יוכלו ההורים לעקוב ולדעת כי ילדם הגיע לגן.
  • תפס למניעת שכחת ילדים בנוי מרצועה פשוטה המחוברת באמצעות תפס לשני חלקים. החלק האחד מולבש על חובקי ההגה והשני על צרור המפתחות. כאשר נכנס הנהג לרכב, הוא יקליק בין שני חלקי הרצועה, כאשר ירצה לצאת, לאחר שהוציא את המפתח ממתג ההצתה, הרצועה תמנע זאת ממנו ותזכיר לו שעליו לשחרר קודם את הילדים שמאחור.
  • Kidetect – זהו מנגנון המיועד לרכבים פרטיים וגם לרכבי הסעות. המערכת מבוססת על חיישנים המותקנים במושב הנהג ובמושבי הנוסעים. היא מזהה מצב חירום שבו נשכח ילד ברכב, מפעילה אזעקה ופותחת אוטומאטית את חלונות הרכב.
  • I CARE – זוהי מערכת מבית איתורן המיועדת למניעת שכחת ילדים ברכבי הסעות. בירכתי הרכב מותקן מפסק המיועד לאימות סריקת הרכב על ידי הנהג. בתום הנסיעה ישלח הנהג מסר לסדרן העבודה המעיד על סריקת הרכב לפני הנעילה. כאשר לא מתבצעת סריקה, מופעלת מיד אזעקה.

אולי גם יעניין אתכם:
הדרכת בטיחות אש

המידע הכלול במאמר זה – כללי ואינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת מקצועית. אף כי נעשה מאמץ למנוע אי דיוקים, ייתכן שנפלו במאמר טעויות. לפיכך השימוש במידע הכלול במאמר הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש ומוזי בוטון בטיחות ואיכות הסביבה בע"מ לא תהא אחראית בצורה כלשהי לתוכנו או לשימוש בו.

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן