בטיחות בקייטנות ובמחנות קיץ
בטיחות בקייטנות ובמחנות קיץ
10/09/16

בטיחות בקייטנות ובמחנות קיץ

בבואנו להציע קייטנה להורים, אנו לוקחים על עצמנו אחריות כבדה וחשובה מאוד. אנחנו לוקחים על עצמנו לשמור על הדבר היקר ביותר עבור ההורה, על הילד שלו, בין אם מדובר בילד קטן, אשר לא יודע להבחין בסכנות שעלולות להתרחש בסביבתו הקרובה, ובין אם מדובר בילד גדול, אשר שלא תמיד אחראי ומודע למעשיו.

התפקיד החשוב ביותר שמוטל על מארגני קייטנה או מחנה קיץ, מעבר לחוויות, התכנים וההנאה, הוא השמירה על בטיחות הילדים, על בריאותם, על חייהם. עליהם לשים לב לגורמי בטיחות רבים – לחלקם ניתן לדאוג מראש (למשל בטיחות המבנה שבו נערכת הקייטנה), ועל חלקם נוכל להתכונן בעת הצורך (הדרכת עזרה ראשונה מתאימה למדריכים למשל).

הפעלת קייטנות – הכללים שיש לעמוד עליהם

כדי להפעיל קייטנה יש לקבל אישור בטיחותי על תקינות המבנה והמתקנים, וכן לוודא שהמדריכים עברו הכשרת מתאימה בהוראות ובהנחיות הבטיחות. בהתאם לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך יש לשים לב בין השאר לכמות המדריכים המומלצת ע"פ משרד החינוך – קייטנה שמתקיימת בתוך מבנה מחויבת במדריך עבור 25 ילדים לכל היותר, קייטנה המתקיימת בשטח פתוח, בחוף הים או בטבע, מחויבת במדריך עבור 15 ילדים לכל היותר. בקייטנה לילדים עם צרכים מיוחדים, יש למנות מדריך עבור 11 ילדים.

בין כללי הבטיחות הכלליים בקייטנות, יש לדאוג לאבטחה רציפה לאורך כל שעות הפעילות, היכרות עם נוהלי בטיחות שונים כמו טיפול בחפץ חשוד, הקפדה על הוראות הכניסה לבריכה ולים, כשהפעילות מתקיימת במקומות כאלו. כאשר הקייטנה מתקיימת במבנה סגור יש לשים לב שהמבנה לא נמצא בשיפוצים כל שהם ואין חריגות בנייה אחרות.

אם הקייטנה מתקיימת בשטח פתוח, יש לשים לב כי המיקום נמצא במרחק סביר מאזורי מגורים, מאזורי תעשייה, ממקורות מים שונים שיכולים להוות סכנה לילדים, ממפגעים שונים כמו ביצות או שלוליות, וכן ממקומות שאליהם מסלקים אשפה או שפכים. כמו כן, יש לשים לב שהשטח נקי מקוצים ועשבי בר מחשש לשריפות. חשוב להדגיש כי בכל קייטנה יש לדאוג שהמדריכים יעברו הדרכה בכיבוי שריפות, וכי מטפי הכיבוי יהיו מסומנים בתג בדיקה שמעיד על תקינותם ותקפותם.

בעת קיום קייטנה בשטח פתוח, חשוב לשים לב גם למרחק מקווי מתח גבוה, כך שיהיה לא פחות מ-50 מ', כמו כן יש לשים לב למרחק מעורק תנועה, שיהיה לא פחות מ-100 מ'.

כאשר מקיימים את הקייטנות בשטח פתוח, חשוב מאוד להקפיד שהילדים ישתו מים לאורך כל היום, גם אם הם אינם מרגישים צמא. כמו כן יש להקפיד מאוד שהילדים יחבשו כובעים וימרחו קרם הגנה, כדי למנוע נזקים של התייבשות. חשוב מאוד לשים לב לתסמינים היכולים להצביע על התייבשות, זהו מצב מסוכן מאוד שיכול לגרום למוות באחוז גבוה מאוד מהמקרים.

בכל מקרה, מומלץ בחום להורים, למדריכים ולמארגנים לקרוא את חוזר מנכ"ל משרד החינוך בנושא קייטנות: הבטחת הבטיחות בקייטנות ובמחנות קיץ.

 

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן