תקנות הבטיחות לעבודה לגובה
תקנות הבטיחות לעבודה לגובה
08/20/21

תקנות הבטיחות לעבודה לגובה

עבודה בגובה היא עבודה מסוכנת. בכל שנה נהרגים או נפצעים עובדים אשר לא שיננו ולא הקפידו על תקנות הבטיחות בנושא העבודה לגובה. אל תתנו לתאונות להפתיע אתכם, אתם חייבים להתכונן כדי להימנע מתאונות עבודה, במיוחד מתאונות הנגרמות כתוצאה מעבודה בגבהים – צרו קשר עם חברת "מוזי בוטון – בטיחות ואיכות הסביבה", כדי להגן על חיי העובדים.

עבודה בגובה – איך למנוע תאונות?

  • בשנת 2007 חוקקה הממשלה את תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), תשס"ז-2007. החוק מפרט את אזורי הסכנה ואת אמצעי הזהירות שיש לנקוט כדי למנוע תאונות עבודה. חשוב לציין כי החוק מחייב את כל המעסיקים והעובדים הכלולים בהגדרת החוק.
  • המציאות מלמדת כי כל תאונת עבודה וכל "כמעט תאונת עבודה" היא תוצאה של זלזול ואי מילוי של תקנות העבודה לגובה. בשל הסכנות הרבות הכרוכות בעבודה לגובה, חובה על כל מעסיק להכשיר את עובדיו באמצעות הדרכה מקצועית העוסקת בתקנות ובאמצעי הזהירות הנדרשים בעבודה בגבהים.
  • על המעסיק לוודא כי העובדים עוברים הדרכות קבועות ומבחני בטיחות. בעת קבלת עובד חדש יש להדריך אותו באמצעות מדריך לעבודה בגובה שהוסמך לכך ולרענן את הידע ואת הנהלים לכל העובדים לפחות פעם בשנתיים. אל תהססו להטיל סנקציות, אפילו קנסות על עובדים שאינם ממלאים אחרי תקנות העבודה לגובה. אם חלילה תקרה תאונה, הם יודו לכם!
  • כל עבודה לגובה מחייבת את העובד בציוד מגן אישי הכולל קסדה, חבל עבודה ורתמת בטיחות. עובדים רבים יכולים להעיד כי הציוד האישי הציל את חייהם, ולכן לפני תחילת העבודה יש לוודא כי כל הציוד תקין מונח על הגוף כמו שצריך ורכוס היטב. רצוי כי כל עובד יבדוק את הציוד שלו, ולעתים מומלץ כי צוות העובדים יבדוק כל אחד את הציוד של חברו לצוות.
  • מנעו סיכונים מיותרים – לפני תחילת העבודה יש לבדוק ולנטרל את כל הסיכונים האפשריים כמו גידור ושילוט של האזור ומניעת מעבר של אנשים או רכבים בסביבת העבודה, עבודה על יד חלון פתוח או דלת העלולה להיפתח ועוד. בכל עבודה לגובה חייב להימצא אדם מבוגר במפלס הקרקע. עליו לקיים קשר עין עם העובדים הנמצאים בגבהים ולסייע להם בשעת הצורך.
  • בעת עבודה בחשכה או עבודה במזג אוויר סוער ובתנאי ראות קשים, גשם, רוחות סוערות, ערפל ועוד, חובה להאיר את שטח העבודה בתאורה חזקה ויציבה. חייבת להיות תאורה מהקרקע ועל העובד להצטייד בפנס תקין המותקן על כובע המגן, יש לדעת כי עבודה לגובה בתנאים קשים מחייבת אישור מראש של מפקח העבודה.
  • על המעביד להראות דוגמה אישית – חיי העובדים נתונים בידיו. אם המעביד או המנהל יקפיד על הנהלים ועל המילוי של תקנות עבודה לגובה, הוא יהווה דוגמה לעובדים וימשוך אותם אחריו.

תקנות עבודה לגובה מחייבות הדרכה קבועה מטעם אנשי מקצוע שהוסמכו לכך. אל תוותרו על הדרכה מסודרת שתסביר את הדרישות וההוראות של משרד התמ"ת ותוודא כי העובדים שלכם בטוחים ומוגנים.

מאמר קשור נוסף:
הדרכת בטיחות בגובה

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן