רחצה לא בטוחה במזרקה העירונית
רחצה לא בטוחה במזרקה העירונית
10/05/16

רחצה לא בטוחה במזרקה העירונית

יהיה זה אירוני למדי לכתוב שאחת האטרקציות החינמיות ה'חמות' בישראל בשנים האחרונות בימי הקיץ היא המזרקה העירונית, אך זו כנראה המציאות. כי הרי מה צריך הורה ביום חם של חופש גדול מלבד זרמי מים קרים שיעסיקו את הילדים שלו מבלי שיצטרך להוציא ממון רב? אך מתגלה שדווקא בשל האטרקטיביות הרבה של המזרקות הללו המצטרפת לחוסר מודעות מוניציפאלית וחקיקתית לענייני התברואה הקשורים אליהן, הפכו אתרים רבים של מזרקות שעשועים למדגרות חיידקים מסוגים רבים.

מזרקה עירונית היא לא בריכת שחייה

ביחס לבריכות שחייה קיימות תקנות תברואתיות קשיחות למדי המהוות תנאי הכרחי לצורך קבלת רישיון הפעלה. כך למשל, נקבע שהמים המוזרמים לבריכה יהיו באיכות מי שתייה לפי תקנות בריאות העם או שיהיו מי ים או מים מלוחים שאיכותם המיקרוביאלית כאיכות מי שתייה. התקנות קובעות גם את הערכים המינימאליים והמקסימאליים המדויקים שחריגה מהם הופכת את הרחצה בבריכה למסוכנת לבריאות.

אולם ביחס למזרקות העירוניות המשמשות לרחצת אנשים להנאתם – לא חוברו עד היום תקנות ספציפיות. בשל כך, הרשויות המקומיות שבהן מופעלות מזרקות שכאלה אינן מחויבות לפקח על איכות המים ועל המצב התברואתי של המתקן כולו במסגרת רישוי העסקים המתבצע בדרך כלל על ידן.

בדיקה שנערכה בשיתוף משרד הבריאות העלתה ממצאים מטרידים ומדאיגים ביותר ביחס לאיכות המים במזרקות הציבוריות. בין אם מדובר ברמות גבוהות בהרבה מן המותר של כלור שהוכנס אל המים או בכמות עצומה של חיידקים, בהם חיידקי קולי צואתי שמקורם בצואה של בני אדם או של בעלי חיים.

כתוצאה מחשיפה לרמות גבוהות מדי של כלור במי המזרקות עלולים הרוחצים, בייחוד ילדים קטנים, לסבול מצריבות בעיניהם ולצריבות בעור. חשיפה לחיידקי קולי צואתי עלולה להוביל לדלקות במעיים, לשלשולים ולהקאות במידה והרוחצים בולעים חלק מן המים המזוהמים. גם כאן – ילדים קטנים, שהם בדרך כלל קהל היעד של מזרקות השעשועים, נחשבים לפגיעים יותר. חשיפה לחיידקים הללו והתפתחות שלשולים והקאות עלולים גם להוביל לנזק משני של איבוד נוזלים והתייבשות.

בבדיקה שנערכה בשיתוף משרד הבריאות נמצאו גם חיידקים נוספים במזרקות השעשועים – בהם חיידקי פסאודומונס העלולים לגרום לדלקות בעור, לדלקות בעיניים ולדלקות באוזניים לאחר חשיפה לתרסיס של המים המזוהמים. במקרים שבהם נחשפו אל המים הללו אנשים בעלי כשל במערכת החיסונית, יכול החיידק הזה לגרום גם לדלקת ריאות.

בשל כל הסכנות הללו צפוי להיכתב במשרד הבריאות בתקופה הקרובה תקן חדש למזרקות השעשועים, בדומה לתקן שמחייב את מפעילי בריכות השחייה. מה היתרון בתקן שכזה? אם יש תקן מחייב – קיימת חובה לעמוד בו. באופן הזה, שבו ישנם קריטריונים ברורים, ניתן גם לפקח באופן מסודר ולוודא שהמים שבהם מתרחצים ילדינו לא יסכנו את בריאותם.

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן