בטיחות בנסיעה בגשם
בטיחות בנסיעה בגשם
10/09/16

בטיחות בנסיעה בגשם

היורה הגיע ושטף את כל שכבות האבק והחול שהצטברו על פני השטח בחודשי הקיץ החמים. מלבד תחושת הניקיון המדהימה והריח האופייני לגשם הראשון ישנן השלכות נוספות לגשם הראשון הנוגעות לאופן שבו אנחנו צריכים להקפיד ולנהוג במכוניותינו.

אותו בוץ הנסחף מהבתים, מהצמחים, מהמדרכות ומהדרכים הופך את הכביש לחלקלק  יותר מתמיד. למעשה, לאחר הגשם הראשון הכביש חלק, חלק הרבה יותר מאשר בהמשך החורף. בשל כך, דרושה יותר מתמיד זהירות בנהיגה בתקופת הגשמים הראשונים.

כמה כללים לנהיגה בטוחה בגשם

סעו לאט יחסית והאטו בסיבובים על מנת שלא תחליקו בכביש. כדי להימנע מהחלקה בעת עצירת פתע, הגדילו את המרחק ביניכם לבין הרכב הנוסע לפניכם. כך, תוכלו להבחין מבעוד מועד בבלימת פתע שלו ולא תיאלצו לנעול את הגלגלים באופן שיסכן אתכם בהחלקה.

שמרו מרחק ביניכם לבין הרכב שלפניכם. אמנם כל הנהגים יודעים באופן עקרוני כמה חשוב לשמור על מרחק וכמה תאונות נמנעות בדרך זו, אבל איך אפשר לנסוע בגשמים הראשונים של החורף מבלי להתפעל מהנוף המתחדש? אז נוסעים לאט מתמיד ולאט יותר מדי. כך נוצרות שיירות מזדחלות של מכוניות. מספיק שאחד מן הנהגים יבלום בלימת פתע ואחר לא ישים לב, וכבר מתרחשת תאונת שרשרת. בשל כך, יוצא שדווקא בגשמים הראשונים קורות תאונות רבות הנובעות מחוסר תשומת לב שהובילה לאי שמירה על מרחק בין מכוניות.

הכינו רכבכם לחורף. האם המכונית שלכם מוכנה לעונת הגשמים? האם המגבים, הקדמיים והאחוריים, תקינים? בדקו האם גומיות המגבים אינן סדוקות או מעוכות והאם המגבים מאפשרים שדה ראייה פתוח במקרה של גשמים כבדים המרטיבים את שמשת הרכב הקדמית. ההמלצה הרווחת היא לקנות בתחילת החורף מגבים חדשים לרכב. אין צורך לקנות את היקרים ביותר, אך כדאי לעשות זאת מדי שנה בשנה. כך נוודא שגם בעת גשם סוחף נוכל להמשיך לנהוג בבטחה.

למדו מראש את האפשרויות הטכניות ברכב, מהן המהירויות שבהן ניתן להפעיל את המגבים והאם מדובר במכונית בעלת מנגנון אוטומטי לכיוון מהירות המגבים. כדאי גם ללמוד את האפשרויות הטכניות להפשרת האדים הנוצרים על שמשת הרכב. רק אם תכירו את הרכב שבו אתם נוהגים עוד לפני שתצאו אל הדרך, לא תסיטו את תשומת הלב שלכם בעת הנהיגה על ניסיונות טכניים לאיתור האופציה האופטימאלית להפעלת המגבים או להסרת שכבת האדים שהצטברה על השמשה ולשמירה על שדה ראייה רחב.

בדיקת בלמים וצמיגים וכן בדיקת חורף לרכב, חלק מרכזי בהכנת הרכב לחורף הינו בדיקת הצמיגים ובלמים במוסך מורשה, חשוב שהמוסך יבדוק גם את תקינות תאורת הרכב, מוסכים מורשים מבצעים בדיקות והכנות רכבים לחורף ונותנים אישור בדיקה. חשוב מאד לקחת את הרכב בתחילת הסתיו למוסך מורשה לביצוע בדיקת חורף לרכב.

למרות הפיתוי הרב שיש בנסיעה בתוך שלוליות, הימנעו מלעשות זאת. נכון, כשיורד הגשם הראשון כולנו הופכים לילדים קטנים שרק רוצים לקפוץ עם המגפיים לתוך השלולית ולחגוג את הרטיבות המבורכת, אבל כשמדובר בנסיעה ברכב בתוך שלולית, זה כבר מסוכן לנו ולסובבים אותנו. כניסה מהירה מדי לתוך שלולית עלולה לגרום לסטייה של גלגלי הרכב. את הסטייה הזאת נרגיש, כנהגים, במשיכה עזה של ההגה למרות שאין שום כוונה לסובב אותו. הסכנה הטמונה בכך היא בהתנגשות של הרכב במדרכה. ולעתים אף פגיעה בהולכי הרגל.

השלוליות עלולות גם להסוות בורות ומהמורות שנפערו בכביש. פני המים אחידים ואין שום אפשרות לדעת האם מדובר בכביש תקין או בכביש משובש. כניסה מהירה לבור כזה עלולה לגרום לפיצוץ אחד מצמיגי הרכב או לגרום לתקלות כתוצאה מהמכה שסופג הרכב בעת הכניסה לבור.

 

המידע הכלול במאמר זה – כללי ואינו מהווה תחליף לקבלת חוות דעת מקצועית. אף כי נעשה מאמץ למנוע אי דיוקים, ייתכן שנפלו במאמר טעויות. לפיכך השימוש במידע הכלול במאמר הינו על אחריותו הבלעדית של המשתמש ומוזי בוטון בטיחות ואיכות הסביבה בע"מ לא תהא אחראית בצורה כלשהי לתוכנו או לשימוש בו.

שתף:
וואטסאפ חייג אלינו צור קשר
Icon for fixed button לייעוץ עם מומחה
דילוג לתוכן